چگونه گام برمی دارید؟انتخاب یک کفش ورزشی مناسب از نظر شکل فیزیکی یک امر اجتناب ناپذیر است اگر کفشی هر چند با کیفیت خریداری کنید ولی آن کفش مناسب پای شما نباشد نه فقط از آن کفش بهره نبرده اید بلکه باعث شده اید در هنگام ورزش کردن زودتر خسته شوید و کیفیت ورزش کردن خود را پایین بیاورید. در نوشتار زیر سعی بر این است که مکانیک حرکت راه رفتن را بطور ساده بررسی کرده و با توجه به نوع حرکت پاهایمان چگونگی انتخاب یک کفش ورزشی مناسب را بدست آوریم.

حرکت پا هنگام راه رفتن و یا دویدن از قرار گرفتن انتهای بیرونی پاشنه پا و ضربه زدن پا به زمین و غلتیدن کف پا و انتقال نیرو به انگشتان پا و سپس فشار بدن به سمت جلو می باشد. بطور مشخص سه گونه کلی حرکت پا در انسانها هنگام راه رفتن شناخته شده است اگر از پشت سر هنگام راه رفتن به پاهای افراد نگاه کنیم می توانیم این سه  نوع حرکت را تشخیص دهیم.  1. حرکت بی طرف یا بدون تمایل مچ پا (به چپ یا راست)

  • در این نوع حرکت مچ پا تمایل به طرفین نداشته و حرکت با ضربه زدن انتهای بیرونی پاشنه پا شروع می شود و سپس با غلتیدن پا تا انگشت شست و بلند کردن انگشت شست تا حدود 15 درجه ادامه می یابد. این بدان معناست که شما فشار ضربه پاشنه پا را بطور متناسب به جلوی پا وارد می کنید تا بدن خود را به سمت جلو فشار دهید.

 2. حرکت متمایل مچ پا به داخل بدن


  • این نوع حرکت مانند حرکت قبل می باشد  ولی در این حالت زاویه بلند شدن شست پا بیشتر از 15 درجه می باشد معنی چنین حرکتی این است که پا و زانو بابت نگاه داشتن بدن در وضعیت تعادل مشکل دارند و ضربه پا بطور موثر جذب نمی شود در این موقع فشار بر انگشت دوم پا وارد می شود تا نیروی حرکت کامل شود و بدن را بتواند به جلو هدایت کند.


  • بعضی از افراد دچار انحراف شدید مچ پا می باشند این افراد هنگام راه رفتن و بطور شاخص در هنگام دویدن مچ پای خود را بسیار پیچ می دهند و فشار زیادی را بر روی شست پای خود وارد می کنند. 

 3. حرکت متمایل مچ پا به خارج بدن

  • در این مدل راه رفتن با غلتیدن پا نیروی پاشنه به انگشت کوچک پا می رسد و انگشت کوچک است که بدن را به سمت جلو فشار می دهد.


حال که حرکت پا را هنگام راه رفتن شناختیم به علل اصلی آن می پردازیم و راههای برطرف کردن آن را بر خواهیم شمرد.
تعادل و چرخش مچ پا عموما بستگی به انحنای کف پا دارد که در افراد مختلف از انحنای خیلی کم (کف پای صاف) تا انحنای بسیار زیاد متغیر است. برای اینکه متوجه شوید کف پای شما متعلق به کدام دسته می باشد آزمایش زیر را انجام دهید.

یک ظرف آب و یک مقوا تهیه کنید کف پای خود را در ظرف قرار دهید و سپس به آرامی بر روی مقوا قرار دهید تصویری که از پای شما می ماند وضعیت انحنای پای شما را نشان می دهد.

1 - شکل نرمال
شکل مقابل کف پای نرمال را نشان میدهد بطور مشخص یک منحنی در داخل پا دیده می شود و وسط پا کمی کمتر از نصف پهنای پا می باشد.2 - انحنای زیاد
در این مدل یک انحنای بسیار واضح دیده می شود و وسط پا بسیار نازک می باشد.
3 - انحنای کم و انحنای بسیار کم
در این مدل داخل تصویر بخش داخلی کف پا یک منحنی با خمیدگی کم و یا یک خط دیده می شود و تقریبا تمام تصویر کف پا دیده می شود. 
کفشهای ورزشی

     کفشهای ورزشی به سه گروه اصلی تقسیم می شوند که هر کدام وابسته به نوع انحنای پای افراد می باشد. البته تقسیم بندی های دیگری با توجه به نوع ورزش می باشد ولی چون هدف از این نوشتار آگاهی افراد برای انتخاب کفش ورزشی دویدن می باشد این تقسیم بندی را در نظر گرفته ایم.

1 - کفشهای ورزشی برای کنترل حرکت مچکفش کنترل حرکت
این مدل کفش ها حالت انعطاف کم دارند دماغه کفش براحتی خم نمی شود تا فشار به شست کمتر شود کف کفش در قسمت وسط بسیار محکم می باشد پشت کفش برای اینکه مچ پا خم نشود سفت می باشد کناره داخلی کفش محکم بوده تا از خم شدن پا به داخل هنگام دویدن جلوگیری شود.


2- کفشهای پایدارکفش با ثبات
حالت انعطاف پذیری بیشتری دارد نیمه منحنی است یک لایه در کف کفش دارد که با رنگ دیگری مشخص می شود و در بخش داخلی دیده می شود.3 -کفش های انعطاف دارکفش انعطاف دار
این مدل کفش ها انعطاف بسیار زیادی داشته شکل نیمه منحنی داشته و حرکات پا را کنترل نمی کند. اجازه می دهد پای شما به داخل خم شود.

جدول زیر نوع کف پا و نحوه انتخاب کفش آورده شده


کف پای خیلی صافکف پای صافکف پای نرمالکف پای منحنی دار
کفش های انعطاف دار

X
X
کفش های پایدار
X
X

کفش های کنترل حرکتX
X
در انتها از صبر و تحمل شما بابت مطالعه سپاسگزاریم لطفا ما را از نظرات خودتان بی بهره مگذارید در بخش ارتباط با ما منتظر پیامهای شما هستیم هر گونه پیشنهاد، انتقاد و یا نظری بابت بهبود مقاله ها یا سایت دارید با ما درمیان بگذارید. 


باتشکربه این نوشتار امتیاز دهید
امتیاز فعلی
امتیاز دهی شما
فقط اعضا می توانند نظر دهند لطفا عضو شوید تا از امکانات سایت بهره مند شوید

نظرهای شما و پاسخ های ادمین

هیچ نظری داده نشده

طراحی و اجرا شرکت پناه نیک پندار 09121721004