BOSU Balance Trainer

BOSU Balance Trainer که اغلب توپ بوسو نامیده می شود، یک وسیله تمرین تناسب اندام است که توسط فردی به نام دیوید وک ابداع شد. بوسوبال شامل یک نیمکره لاستیکی متورم است که به یک پلت فرم سخت متصل  شده است. بوسوبال، توپ آبی نصفه نیز نامیده می شود زیرا همانند توپ ثابتی است که از وسط نصف شده باشد.  بوسو مخفف کلمه انگلیسی Both Sides Up به معنی هر دو طرف رو به بالا است که در واقع بیانگر نحوه استفاده دو طرفه از این محصول می باشد. بوسوبال برای انجام تمرینات تعادل استفاده می شود هنگامی که طرف گنبدی شکل بالا قرار می گیرد، توپ بوسو سطح ناپایداری را فراهم می کند در حالی که دستگاه پایدار است. این ترکیب پایداری / ناپایداری امکان انجام طیف بسیار گسترده ای از حرکات را برای کلیه ورزشکاران، از مبتدی تا قهرمانی و حتی ورزشکاران آسیب دیده فراهم می سازد. هنگامیگه قسمت طرف گنبدی شکل بالا است، بوسو بال می تواند برای انجام تمرینات ورزشی و فعالیت های هوازی استفاده گردد. همانگونه که نام این وسیله پیشنهاد می دهد، بوسو بال را می توان به صورت بسیار ناپایدار هم استفاده نمود به گونه ای که طرف سخت وسیله بالا قرار گیرد. در این حالت بوسوبال فوق العاده ناپایدار است و می تواند برای انجام گسترۀ وسیعی از تمرینات استفاده گردد.


چرا مربیان به وسیله ورزشی بوسوبال علاقه دارند؟

عمده مربیان دلیل خود را از خرید توپ بوسو بال و استفاده از آن در تمرینات ورزشی؛ تطبیق پذیری و چند کاره بودن این وسیله عنوان می کنند. بوسو بال ورزشی است که باعث افزایش شدت تمرینات مختلف بالاتنه، پایین تنه، هسته میانی بدن و تمرینات کاردیو می‌شود. در صورتی که وسیله ورزشی بوسو بال را در هر تمرینی مورد استفاده قرار دهید، قدرت هسته بدن شما و پایداری و تعادل تان بهبود بخشیده می شود؛ زیرا در تمام طول تمرین در حال به چالش کشیدن تعادل بدن خود هستید.

نیمکره های بوسو بال، سطحی ناپایدار را جلوی روی شما قرار می‌دهند. از این رو فرقی نمی کند که در حال انجام چه ورزشی هستید؛ در هر صورت چندین گروه عضلات کوچک و بزرگ برای کمک به حفظ تعادل بدن، درگیر می شوند. به هنگام استفاده از این وسیله ورزشی، خواهید دید که تمریناتی که پیش از این کاملاً انجام آنها برای شما ساده بوده؛ به درجه ای از سختی می رسند که برای انجام آن بدون اینکه از روی توپ به پایین بیفتید، مجبور به استفاده از بسیاری از عضلات بدن خود میشوید. توپ های بوسو بال را می توان در تمرینات مختلف ورزشی و کلاس‌های آموزشی متفاوت مورد استفاده قرار داد.

مزایای استفاده از این وسیله ورزشی جالب، عبارتند از:

1- تقویت قدرت و پایداری بدن

تمرینات بوسو بال قدرت هسته میانی و قدرت کلی بدن شما را افزایش داده و باعث بهبود انعطاف پذیری، پایداری و تعادل در بدن شما می شود.

به دلیل نوع خاص طراحی این وسیله ورزشی و ناپایداری آن؛ تقریبا هر نوع ورزشی که با آن انجام می دهید بر روی هسته بدن شما تاثیر می گذارد، حتی اگر خودتان آن را حس نکنید.

2- پیشگیری از برخی آسیب دیدگی ها در بدن

انجام حرکات ورزشی بر روی سطوح ناپایدار موجب تقویت عضلات پایدار ریز می شود. در حالی که اگر همین حرکات را روی زمین صاف انجام دهید، عمده تمرکز تاثیر گذاری آن، بر روی گروه عضلات اصلی خواهد بود. تقویت این عضلات ریز باعث می شود که هنگامی که مجدداً تصمیم به انجام حرکات ورزشی بر روی سطوح مسطح داشته باشید؛ عضلات مذکور نیز درگیر شوند. همین مسئله باعث می‌شود تا از آسیب دیدگی عضلات ریز در بدن خود، با تقویت به موقع آن ها، جلوگیری نمایید.

مزایا و اهداف خرید توپ بوسو بال و استفاده از این وسیله ورزشی به اختصار عبارتند از:

•           تمرین و آموزش تعادل بدن

•           بهبود انعطاف پذیری

•           انجام تمرینات کاردیو

•           افزایش قدرت بدنی

•           انجام تمرینات قدرتی

•           بهبود حس آگاهی حرکتی

•           امکان انجام تمرینات افزایش پایداری

معایب کار با توپ ورزشی بوسو بال

بوسو بال در کنار تمام مزایا، معایبی نیز دارد:

1- عدم امکان استفاده از وزنه های سنگین

بزرگترین نقطه ضعف این وسیله ورزشی، این است که شما قادر به استفاده از وزنه های سنگین نخواهید بود؛ زیرا مجبورید تمرکز خود را بر روی حفظ تعادل قرار دهید. از این رو استفاده از توپ ورزشی بوسوبال Bosu Ballبرای افرادی که می خواهند از وزنه های سنگین استفاده کنند، توصیه نمی شود.

2- امکان وارد آمدن صدمه

شایع ترین صدمات توپ بوسوبال، در ناحیه مچ پا رخ میدهد. کشیدگی مچ پا که معمولا در تاندون و عضلات این ناحیه رخ می‌دهند؛ شایع‌ترین صدمه بین افرادی است که از توپ های ورزشی بوسو بال استفاده می کنند. در صورت عدم احتیاط و افتادن از روی توپ، امکان پارگی رباط ها و شکستگی استخوان نیز وجود دارد.

با ما همراه باشید.

به این نوشتار امتیاز دهید
امتیاز فعلی
امتیاز دهی شما
فقط اعضا می توانند نظر دهند لطفا عضو شوید تا از امکانات سایت بهره مند شوید

نظرهای شما و پاسخ های ادمین

هیچ نظری داده نشده

طراحی و اجرا شرکت پناه نیک پندار 09121721004

آسانسور و بالابر